Få en god projektstart med Netværkstræf og Seminar for godkendte projekter
Netværkstræf for Interreg-projekter sammenlægges i år med det obligatoriske Seminar for godkendte projekter.
Vi, der arbejder hos Interreg Öresund-Kattegat-Skagerrak, vil gerne give jer de bedste forudsætninger for at få en god projektstart og opnå langsigtede resultater, der lever videre efter projektet er afsluttet. Derfor inviterer vi projektledere, økonomer og kommunikatører til Netværkstræf for Interreg-projekter, som i år sammenlægges med det obligatoriske Seminar for godkendte projekter.
Netværkstræffet finder sted mandag den 17. april 2023 på Quality Hotel View i Hyllie, Malmø. Dagen efter, den 18. april 2023, finder Seminaret for godkendte projekter sted i samme lokaler på Quality Hotel View i Hyllie, Malmø. Seminaret for godkendte projekter er en heldags event og starter kl. 9:00 om morgenen.
Temaet for dagene er ”en god projektstart” og I vil få brugbare værktøjer med hjem, som I kan bygge videre med i jeres nye projekter.
Kom og mød eller gense dit netværk og få konkrete værktøjer med hjem.
Programmet
Mandag den 17. april - Netværkstræf for Interreg-projekter
11:30–12:55: Frokost/Lunch + registrering
13:00–14:00: Mød dit netværk
14:00–15:30: Den gode projektstart med Henrik Schelde Andersen
15:30–16:00: Eftermiddagsfika
16:00–17:00: Mød tidligere Interreg-projekter, der har formået at skabe mærkbare resultater
17:00–17:15: Afslutning og mingel
18:00–20:00 Middag
Tirsdag den 18. april – Seminar for godkendte projekter
09:00 - 09:30 Ankomst og registrering med kaffe
09:30 - 10:30 Sekretariatet informerar
Projektbeslut och allmänna villkor
Partnerskapsavtal
Rapportering i lägesrapport
10:45 – 12:30 Tre parallella seminarier (välj ett):
Information från revisionsansvariga:
- FLC DK (PwC, Danmark)
- FLC SE (Tillväxtverket, Sverige)
- FLC NO (Viken Fylkeskommune)
12:30 – 13:30 LUNCH
13:35 – 15:00 Tre parallella seminarier (välj ett):
- Min Ansökan
- Statsstöd
- Kommunikation
15:00 Kaffe, Interreg-sekretariatet finns tillgängligt för frågor och
funderingar