Our site is also available in English

Visit our English pages
Close

Tag det næste skridt i jeres klimaarbejde med Interreg

Velkommen til en inspirerende formiddag, hvor vi sætter fokus på, hvordan grænseoverskridende samarbejder kan imødegå klimaudfordringer. Gennem konkrete eksempler får du både viden og værktøjer til at tage det næste skridt i dit klimaarbejde – og lære, hvordan du søger EU-penge til projekter i det sydlige Skandinavien.

Oversvømmelser og tørke er eksempler på grænseoverskridende klimaudfordringer, der kræver fælles løsninger. Hvorfor lade disse løsninger blive på den ene side af grænsen?

Lad dig inspirere i dit klimaarbejde – og lær, hvordan du søger midler til skandinaviske EU-projekter.

I løbet af en spændende formiddag får du mulighed for at stifte bekendtskab med Interreg-projekter, der allerede arbejder med klimaudfordringer på tværs af landegrænser. Derefter får du mere at vide om, hvordan det fungerer at søge EU-støtte. Vi afholder også en workshop, hvor du får mulighed for at præsentere en projektidé. Vi afslutter med fælles frokost.

Velkommen og husk at tilmelde dig!

Detaljer og tilmelding

  • Hvornår: 15. september 2025, kl. 09:00–13:00
  • Hvor: VIA University College, Banegårdsgade 2, 8700 Horsens
  • For hvem: Alle, der er interesserede i at søge EU-penge til projekter i det sydlige Skandinavien
  • Hvordan: Tilmelding er påkrævet senest den 3. september 2025.

Program

09:00–09:30: Registrering & kaffe

09:30–09:45: Velkomst og præsentation af deltagerne

09:45–10:45: Bliv inspireret af et igangværende projekt:

- Projektet Green Sponge Buildings in Scandinavia foregår blandt andet på VIA University College. Hør mere om projektet og se hvordan de udvikler og fremmer grønne vægge på bygninger.

10:45–11:00: Pause

11:00–11:15: Præsentation af Interreg Öresund-Kattegat-Skagerrak

11:15–12:15: Workshop om projektidéer

12:15: Frokost