Styringsudvalg

De to Styringsudvalg (Styrkommittéer) behandler projektansøgninger og prioriterer de enkelte projekter til godkendelse eller afslag.

I Öresund-Kattegat-Skagerrak programmet er der nedsat to styringsudvalg, et for Öresund og et for Kattegat-Skagerrak.

Styringsudvalgene behandler de konkrete projektansøgninger og prioriterer de enkelte projekter til godkendelse eller afslag.

Styringsudvalgene holder møder efter projekterne har ansøgt om midler. Det sker cirka to gange om året.

Medlemmer Öresund

Danmark

Organisation

Medlem

Organisation

Suppleant

Region Sjælland

Egon Bo

Region Sjælland

Freddy Blak

KKR Sjælland

Mette Jorsø

KKR Sjælland

Pernille Beckmann

KKR Sjælland Erhvervsrepresentant

Niels Milling

KKR Sjælland Erhvervsrepresentant

Kathrine Monsrud Ekelund

Region Hovedstaden

Martin Baden

Region Hovedstaden

Erik R. Gregersen

KKR Hovedstaden Erhvervsrepresentant

Jan Bruus Sørensen

KKR Hovedstaden Erhvervsrepresentant

Amalie Ulrich

Center for Regional- og Tursimeforskning

Anne Thomas

Ersättare för Vækstforum Bornholm

Ej vald

KKR Hovedstaden
Erhvervsrepresentant

Thyge Enevoldsen

KKR Hovedstaden
Erhvervsrepresentant

Peter Mikkelsen

Københavns Kommune

Kasandra Behrendt-Eriksen

Københavns Kommune

-


Sverige

Organisation

Medlem

Organisation

Suppleant

Region Skåne

Louise Eklund

Region Skåne

Peter Olsson

Malmö Universitet

Charlotte Ahlgren Moritz

Lunds Universitet

Torbjörn von Schantz

Region Skåne

Yvonne Augustin 

Region Skåne

Vilmer Andersen

Länsstyrelsen Skåne

Peter Cavala

Länsstyrelsen Skåne

Malin Dahl

Malmö Stad

Arian Ratkoceri

Malmö Stad

Håkan Fäldt

Sydsvenska Handelskammaren

-

Sydsvenska Handelskammaren

Per Tryding

Kommunförbundet Skåne

Roland Palmqvist

Kommunförbundet Skåne

Karin Svensson Smith

Kommunförbundet Skåne

Anneli Kihlstrand

Kommunförbundet Skåne

Lars Johnsson 


Medlemmer Kattegat-Skagerrak

Danmark

Organisation

Medlem

Organisation

Suppleant

Region Nordjylland

Ole Stavad              

Region Nordjylland

Mads Thomsen

KKR Erhvervs-representant

Per Thye Rasmussen

KKR Erhvervs-representant

Benjamin Holst

KKR Nordjylland

Brian Kjær

KKR Nordjylland

Bent H. Pedersen

Region Midtjylland

Claus Kjeldsen

Region Midtjylland

Birgit Marie Christensen

Vækstforum Midtjylland

-

Vækstforum Midtjylland

Malou Munkholm

KKR Midtjylland

Peder Udengaard

KKR Midtjylland

Hans Husum


Norge

Organisation

Medlem

Organisation

Suppleant

Agder fylkeskommune

Bjørn Ropstad

Agder fylkeskommune

Janne Nystøl

Vestfold og Telemark fylkeskommune

Jan Birger Løken

Vestfold og Telemark fylkeskommune

Veslemøy Wåle

Viken fylkeskommune

Roger Ryberg

Viken fylkeskommune

Kathy Lie

Oslo kommune

Robert Steen

Oslo kommune

-

NMBU-Forsknings-avdelningen

Anna Lewandowska-Sabat

NMBU-Forsknings-avdelningen

Jorun Pedersen

Telemarkforskning

Karl Gunnar Sanda

Telemarkforskning

Solveig Svardal


Sverige

Organisation

Medlem

Organisation

Suppleant

Västra Götalandsregionen

Carin Ramneskär

Västra Götalandsregionen

Christina Abrahamsson

Västra Götalandsregionen

Alex Bergström

Västra Götalandsregionen

Claes Redberg

Västra Götalandsregionen

Karin Östring Bergman

Västra Götalandsregionen

Claes Jägevall

Region Halland

Elisabeth Babic

Region Halland

Helene Andersson

Region Halland

Ann Molander

Region Halland

Christian Johansson

Region Halland

Therese Stoltz

Region Halland

Per Stané Persson


Comments

    You must be logged in to submit comments.

    Comments are closed for this article

    300

    Nysgerrig?

    For mere information om de to styringsudvalg kan du kontakte sekretariatschef Magnus Schönning.